دیوار جدا کننده یا پارتیشن:دیواری که فضای داخل ساختمان را تقسیم بندی میکند به طوری که نقش باربری  نداشته باشد پارتیشن می نامند.این دیوار دیواری است به پهنای 5 یا 10 یا 20 سانتی متر .تیغه های بلند و طویل را نمیتوان به پهنای 5 یا 10 سانتی متر ساخت زیرا تیغه های 5 یا 10 سانتی متری ب اابعاد زیاد ایستا نخواهند بود. چنانچه بخواهیم تیغه های 5 یا 10 سانتیمتری را با ابعاد زیاد بسازیم  باید بین دیوار در فاصله های 1.5 تا  2 متر نبشی کشی کنیم . در غیر اینصورت این دیوار ها با کوچکترین تکانهای جانبیفرو خواهد ریخت و در وقابل زلزله کوچکترین مقاومتی از خود نشان نمیدهد. ملات تیغه های 5 سانتی متری معمولا گچ و خاک است.در بعضی از ساختمان ها تیغه ها را با بلوکهای گچی از پیش ساخته شده به ضخامت 10 سانتیمتر نیز میسازند.این نوع پارتیشنها بیشتر در ساختمان های فلزی و بتنی به کار میرود.

 

 

 

 

 

 

انواع دیوار های جداکننده (پارتیشن-دیوار تقسیم)

  دیوارهای جداکننده با آجر سفال مجوف

این دیوار ها که اجرای آن ها سریع تر و سهل تر از اجرای دیوارهای مشابه است. با آجر سفال توخالی چیده می شوند. از ویژگی بارز آن مقاومت در برابر صوت ، حرارت ، و آتش سوزی است. جهت درگیری بهتر اندود با سفال ها سطح آن را به صورت شیار دار درمی آورند.

 

دیوار های جدا کننده با قطعات گچی پیش ساخته

این دیوار ها از جنس گچ و به صورت پیش ساخته هستند ، و نیز عایق خوبی در برابر سرما ، گرما ، و صدا محسوب می شوند. و وزن هر قطعه آن به 20 تا 25 کیلو گرم می رسد.

 

دیوار های جدا کننده با روکش گچی

این دیوار ها غالبآ همان دیوار های کلاف بندی شده هستند که روی آن ها را با قطعات گچی به صورت پیش ساخته می پوشانند. عایق بودن در برابر حرارت از خصوصیات آن ها به حساب می آید

 

دیوار های جدا کننده سیپورکس 

سیپورکس مخلوطی است از « آهک + ماسه (سیلیس) + آهک + آب » که آن را در قالب ریخته و تحت فشار و حرارت بخار آب می پزند. رنگ سیپورکس سفید مایل به خاکستری است و عایق حرارتی خوبی می باشد. از لحاظ وزن نیز بسیار سبک است. وزن مخصوص سیپورکس حدود 500 کیلوگرم بر متر مکعب بوده وبرای رنگ کاری روی سطح آن نیاز به آستری نازک و گچی می باشد.

 

دیوارهای جداکننده چوبی

این دیوارها با مقطعی توخالی و شبکه ای از چوب چهار تراش که روی آن راتخته کوبی میکنند اجرا می شوند و در صورتی که نمای مناسبی نداشته باشد روی آن را اندود می کنند. محاسن این نوع پارتیشن: زیبایی ، سبکی ، نصب و برچیدن آسان است. و دارای معایب : ضعف در برابر آتش سوزی و عبور صوت می باشد.

ام. دی. اف:برای اولین بار در در سال 1965 در امریكا ساخته شد هم اكنون به نام تخته بارابورد به بازار عرضه می شود. ام. دی. اف دارای بافتی بسیار متراكم می باشد. روكشهایی از چوب و مصنوعات روكشی بر روی این محصول چسبانده می شود مانند: روكش آلدر، روكش فرمیكا كه نوع فرمیكا مقاوم نسبت به آب می باشد.

نوع الدر آن نسبت به آب و سایر عوامل مقاوم نمی باشد . تخته فیبر سخت: در سال 1926 اولین كارخانه تولید اچ. پی. ال در شهر لورل تاسیس شد كه این واحد در حال حاضر بزرگترین كارخانه تولید كننده اچ پی. ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:

روكوب گونیایی: این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است و برای پوشش دیوار ها به كار می رود

روكوب مربعی: گاهی صفحات روكوب را به شكل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش كف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود.

:H P L فرمیكا با اسم اختصاری HPL كه مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد یك كلمه اسپانیایی و معرف ورقه ای است مركب كه از چندین لایه ساخته شده از الیاف (مثلكاغذ)آغشته به رزین های عمل كننده در گرما (گرما سخت) كه تحت تأثیر حرارت و فشار 5مگا پاسگال به هم چسبیده باشد. یك یا دو سطح فرمیكامی تواند از ورقه های رینگی یا تزیینی آغشته به رزین ملامین پوشیده شود. در ایران به تولید ورقه های فرمیكای ضد حرارت و رطوبت پرداخته می شود و در حال حاضر از كشورهایی نظیر هند، تركیه، سوریه،... نیز وارد می شود. مواد اولیه معمولی جهت ساخت فرمیكا یا HPL عبارتند از: كاغذ كرافتك، كاغذ دكورتیو، رزین فنلیك، و رزین ملامین می باشد.

خصوصیت روكش فرمیكا :

مقاومت های رطوبتی :مقاوم در برابر آب و بخار بدون ترك خوردگی و ورقه ورقه شدن. جذب رطوبت در حال غوطه وری در آب كمتر از 6درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب آن كمتر از 10درصد می باشد.

مقاومت حرارتی : تحمل دمای خشك و شوك حرارتی تا 180 درجه سانتیگراد. مقاومت در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر آن. تغییرات ابعادی در دمای بالا كمتر از 3درصد می باشد.

سایر مقاومت ها : به دلیل استفاده از چسب رزین فنو لیك در تولید فرمیكا در مقابل جریان الكتریسیته مقاوم بوده به دلیل استفاده از جسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است..

H D F:تخته فیبر سخت: در سال 1962 اولین كارخانه تولید اچ. پی. ال در شهر لورل تاسیس شد كه این واحد در حال حاضر بزرگترین كارخانه تولید كننده اچ پی. ال در دنیا به شمار می رود دو نوع از این تخته ها عبارتند از:

روكوب گونیایی : این صفحات دارای رنگهای مختلفی مانند: مرمری روشن و تیره هستند و گاهی رنگ آنها را به صورت موج چوب در می آورند. این صفحات قابل شستشو با آب سرد و گرم است وبرای پوشش دیوار ها به كار می رود.

روكوب مربعی: گاهی صفحات روكوب را به شكل (مربع یا مستطیل ) در می آورند و برای پوشش كف آشپزخانه، حمام، و سرویسها استفاده می شود.

كفپوشهای h d f

لایه این پاركتها به صورت زیر است

-1 سطح خارجی از لمینت سخت و مقاوم -2 ورق فلم طرح چوب -3 فیبر ضد رطوبت H. D. F

-4 سیستم اتصال تاپ لاك -5 (TOP LOOK ) ورق ملامین ضر رطوبت

ابعاد این كفپوش توسط شركت های مختلف متفاوت است.

پانلهای معدنی

پانلهای چوب و سیمان( CEMENT BOARD )C. B

پانلهای چوب و گچ (GYPSUM FIBER BORD )G. F. B

پانل های چوب و سیمان (C. B) : سابقه تولید صفحات چوب و سیمان به سال 1914 می رسد كه در اتریش نوعی پانل فشرده چوبی كه در ساخت آن از كربنات منیزیم به عنوان عامل اتصال دهنده به كار رفته بود تولید گردید. در سال 1982 برای تولید این پانلها از سیمان پرتلند استفادهشده و در سالهای پس از آن از گچ به عنوان اتصال دهنده استفاده گردید. واحد هایتولید كننده پانل های چوب و سیمان در ایالات متحده از سال 1940شروع به كار نمود. در این فرایند می توان از الیاف دیگری مانند: ماسی، شن، پرلیت، را نیز می توان مورد استفاده قرار داد. از فرایند جدید در تولید این تخته می توان تزریق دی اكسید كربن به داخل آن كه منجر به افزایش مقاومت آن می شود نام برد.

موارد مصرف پانلهای چوب و سیمان (C. B): این پانلها در ساختمان به ویژه در پوششهای داخلیسقف و و دیوار ها و نمای خارجی ساختمان كاربرد گسترده ای دارد.

پانلهای چوب و گچ (G. F. B ) : پانلهای گچی از تركیب ذرات چوب و گچ های مصنوعی كه خود ازمحصولات جانبی فرآیندهای تولید كود های مصنوعی می باشند به دست می آید. هزینه تولیداین تخته ها به دلیل استفاده از این مواد پایین بوده. ارزش صفحات گچی تقویت شدهحدوداً نصف قیمت تخته خرده چوب ساخته شده با رزین اوره فرمالدیید است بدین ترتیب این فرآورده دارای قدرت رقابت بالایی می باشد.

موارد مصرف پانلهای چوب و گچ (G. F. B) : از صفحات چوب و گچ در داخل ساختمان به عنوان پوشش كف، پوشش داخلی دیوار ها، دیوارهای جدا كننده(پارتیشن)و غیره استفاده می شود.

پانهای چوب و لاستیك : در این فرآیند كه از الیاف چوب و تایر فرسوده و رزین استفاده می شود، با تغییر درصد مواد اولیه،تخته هایی به دست می آید كه ویژگیهای متعددی در برابر رطوبت، كشش و ضربه از خود نشان می دهد سالانه 240ملیون تایر در ایالات متحده فرسوده می شود كه این تعداد تایر فرسوده یك مشكل زیست محیطی جدی محسوب می شود كه با این فن آوری تا حدودی از مشكلات مربوط به آن كاسته شده است.

 

دیوارهای جداکننده آلومینیومی

از ورق های آلومینیومی که به صورت سرد غلتک خورده و سینوسی یا ذوزنقه ای شکل هستند. از محاسن آنها سبکی ، مقاومت در برابر رطوبت ، مقاومت در برابر آتش سوزی است. و از معایب آن : عایق حرارتی خوبی نیست ، عایق صوتی خوبی نیست.

 

دیوارهای جداکننده ساندویچی یا فوم تزریقی

این دیوار ها را که اصطلاحآ « ساندویچ پنل » می نامند از 2 لایه فلز یا فایبرگلاس که بین آنها فوم تزریق شده تشکیل شده اند.(فوم پلی اورتان). این دیوارها عایق حرارتی و صوتی بسیار مناسبی هستند.

 

دیوارهای تیغه ای مسلح  

شبکه ای از میلگرد هستند که به ستون های اطراف و سقف متصل شده اند. و از پایین به بالا توسط آجرهای نازک تیغه ای پر می شوند.

 

دیوار های جداکننده ملاتی

شبکه ای با میلگرد هستند (مثل حالت قبل) که یک طرف آن را توری سیمی گالوانیزه و طرف دیگر آن را قالب بندی می کنند. سپس روی شبکه توری سیمی را با ملات ماسه سیمان اندود می کنند.

 

دیوار های جداکننده رابیتس

 شبیه دیوارهای جداکننده ملاتی هستند و با این تفاوت که به جای توری سیمی از صفحات رابیتس استفاده شده و احتیاجی به بستن قالب ندارند. نکته ای که در مورد این دیوار باید توجه داشت اینکه: این دیوارها قابلیت تحمل ضربه و فشار راندارند.

 

دیوار مشبک

برای ایجاد دید مناسب بین دو فضا از این دیوار استفاده می شود. که به صورت شبکه شبکه ساخته می شود. این دیوار را می توان از جنس سنگ ، آجر ، لعاب ، فوم ، شیشه ، و ... ساخت. که ساختار آن ها نسبت به هم دارای تفاوت است. استفاده از این دیوار به جز دیدی که از فضا می دهد مزیت دیگری ندارد.

 

دیوارهای جداکننده آجری و دیوار جداکننده بتنی و . . .

 

دیوار های نامنظم

دیوارهای نا منظم به خاطر تاثیر پشت بندی زوایای زیگ زاگ یا انحرافات مارپیچ شکل خود نسبت به دیوارهای مستقیم از استحکام بیشتری در برابر تغییر شکل برخوردارند

.دیوارهای دیافراگمی  و پره ای  نیز به طرز مشابهی در برابر واژگونی وافت پایداری تقویت میشوند.برای این منظور در فضای مجوف عریض دیوارهای دیافراگمی از وجود تیغه ها یا دیافراگمهای عرضی و ساخت پره ای از وجود پره ها یا پشت بند ها و پیوند دادن انها به دیوارهای مستقیم بهره گرفته میشود.
نوشته شده در ساعت ۲۰ بعد از ظهر توسط فرشته| |